Bielenie różnych rodzajów tkanin
Bielenie to jedna z podstawowych czynności w procesie wykańczania tkanin. Polega na chemicznym przygotowaniu tkaniny surowej do późniejszej obróbki. Bielenie tkanin przebiega w różny sposób i zależy przede wszystkim od rodzaju danego materiału oraz jego przeznaczenia.
Proces bielenia na przykładowych tkaninach
- Bielenie tkanin bawełnianych
Bielenie to wstępna obróbka tkanin bawełnianych. Przed tym należy odpowiednio przygotować tkaninę, usuwając z niej wszelkie wystające włókienka i usuwając wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i zabrudzenia (gotowanie w roztworach alkalicznych). Niektóre gatunki tkanin bawełnianych (np. popeliny koszulowe, batysty) wcześniej dodatkowo powinny zostać poddane merceryzacji (przeciągnięcie naprężonej tkaniny przez zimny roztwór ługu sodowego), dzięki czemu uzyskują trwały blask. Po takich przygotowaniach tkanina może zostać poddana bieleniu. Do bielenia używane są substancje, które w wodnym roztworze wydzielają chlor o działaniu utleniającym. Bielenie to istotny etap obróbki tkanin, które będą używane jako białe lub przeznaczone są do późniejszego barwienia albo drukowania na jasne kolory.
- Bielenie tkanin lnianych
Bielenie tkanin lnianych nie jest łatwe. Trzeba działać ostrożnie, aby nie doszło do rozerwania włókien elementarnych, co skutkowałoby obniżeniem wytrzymałości tkaniny. Proces bielenia podzielony jest na kilka cykli, podczas których otrzymuje się różne stopnie bieli. Pełną biel uzyskują tkaniny przeznaczone na bieliznę pościelową i stołową. Inne tkaniny (np. płótno krawieckie) bielone są częściowo.
- Bielenie tkanin sztucznych celulozowych
Tkaniny z włókien sztucznych celulozowych bielone są łagodnymi środkami, ponieważ nie wymagają intensywnego bielenia. Procesom bielenia poddawane są wyłącznie te tkaniny, które nie zostały wyprodukowane w odcieniu białym.
- Bielenie tkanin jedwabnych
Tkaniny z jedwabiu naturalnego bielone są z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów, zupełnie innych niż w przypadku bawełny czy tkanin sztucznych celulozowych. W ten sposób są one optymalnie przygotowane do barwienia, drukowania lub innych form wykończenia.