Dlaczego należy dekatyzować tkaniny?
Dekatyzowanie tkanin ma na celu zahartowanie, uodpornienie materiału na działanie różnych temperatur. Proces dekatyzowania jest stosunkowo prosty. Najpierw należy włożyć tkaninę do gorącej wody (ok. 60°C) lub oddziaływać na nią parą wodną, a następnie zanurzyć w zimnej wodzie. W ten sposób odpowiednio przygotujemy materiał do dalszej obróbki i użytkowania.
Kiedy i co dekatyzować?
Dekatyzacja zalecana jest w przypadku wszelkich tkanin zawierających włókna naturalne, czyli m.in. bawełnianych, lnianych czy bambusowych. Warto również dekatyzować wyroby jeansowe, które również wykazują tendencję do kurczenia się w praniu.
Dekatyzację tkanin należy wykonać jeszcze przed skrojeniem materiału. Jeśli nie poddamy go wcześniejszej wodnej obróbce, po pewnym czasie może okazać się, że materiał się skurczył i zdeformował. Proces ten nie jest skomplikowany, a może zdecydowanie ułatwić późniejsze użytkowanie ubrań.
Domowe sposoby na dekatyzację tkanin
- Dekatyzacja żelazkiem z parą wodną jest skuteczna, ale tylko wówczas, gdy wykonamy ją niezwykle starannie. Świetnie sprawdza się do tego żelazko ze stacją parową. Jeśli jednak dekatyzację żelazkiem wykonamy niedokładnie, tkanina nadal będzie narażona na deformację podczas prania.
- Dekatyzacja w pralce odbywa się bez zastosowania środków do prania. Stosujemy tylko wodę w możliwie najwyższej dla danego materiału temperaturze. W przypadku tej metody musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pranie, suszenie, a następnie prasowanie może zająć nam sporo czasu.
- Dekatyzacja podczas prania ręcznego polega na zamoczeniu tkaniny w gorącej wodzie, a następnie wysuszeniu i wyprasowaniu jej. Ta metoda jest polecana w sytuacjach, gdy posiadamy materiał o niewielkich rozmiarach.
Domowe sposoby są skuteczne, ale wymagają też sporo wysiłku. Jeśli posiadamy duże ilości materiału i zależy nam nienagannym przygotowaniu go do dalszej obróbki, zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w dekatyzacji tkanin, takich jak m.in. jeans, len czy bawełna.