Kreszowanie materiałów. Co to takiego?
Kreszowanie to proces specjalnego gniecenia materiałów. Jest to metoda podobna do plisowania, ponieważ tak samo jak w plisowaniu polega na utrwalaniu wzoru na materiale przez działanie wysokiej temperatury albo pary wodnej. Różni się od plisowania wzorem, który otrzymujemy na tkaninie – jest on nieregularny. Plisy są to regularne fałdy, układające się w idealnie równoległe linie, które tworzą harmonijną całość. Podczas kreszowania uzyskamy wzór nieregularny, chaotyczny, dający wrażenie wymykania się prostym liniom i harmonii.
Gniecenie to fantazyjny sposób na uszlachetnianie tkanin. Uzyskana podczas kreszowania niepowtarzalna faktura, sprawia, że materiał przyciąga uwagę, staje się niezwykle oryginalny, czego często nie da się osiągnąć stosując na przykład samo barwienie lub nadruki.
Materiał można gnieść na wiele różnych sposobów – wzdłuż, na skos, skrętnie, częściowo, płasko lub przestrzennie. Stopień pofalowania tkaniny można regulować, dzięki temu istnieje możliwość uzyskania materiałów delikatnie gniecionych i bardzo mocno pofalowanych. Kreszowanie może być także selektywne, nie musi obejmować całej tkaniny. Mimo efektu przypadkowych zagnieceń, podczas procesu kreszowania jesteśmy w stanie uzyskać dużą powtarzalność wzorów.
Najczęściej kreszowane tkaniny:
- Tafta – gnieciona tafta jest idealnym materiałem na zasłony, bieżniki na stół, narzuty, obrusy, szale, gorsety czy poduszki ozdobne. Przydaje się podczas dekorowania sal bankietowych, a także przy szyciu eleganckich kreacji.
- Satyna – taką tkaninę można wykorzystać do produkcji elementów sukien ślubnych albo jako materiał dekoracyjny czy obiciowy.
- Bawełna – nadaje się na koszulki, spódnice, sukienki i inne części garderoby.
- Szyfon – nadaje się na firany, szale, bluzki czy sukienki.
Kreszować można zarówno materiały z metrażu, jaki i gotowe wyroby czy elementy stroju.
Wielką zaletą tkanin gniecionych jest to, że nie trzeba ich prasować. Naturalna faktura materiału prezentuje się najlepiej pomięta, więc nie musimy używać żelazka, aby wyglądać schludnie.