Krótka historia jeansów
Jeansy to spodnie, które pasują każdemu. Noszą je dzieci, młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, osoby szczupłe, a także te o bardziej pełniejszych kształtach. Odpowiednio dobrane, doskonale sprawdzają się zarówno w codziennych stylizacjach, jak i w tych bardziej eleganckich lub biznesowych. Dziś mało kto wyobraża sobie swoją garderobę bez chociaż jednej pary wygodnych spodni z denimu, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jeansy towarzyszą nam już prawie od 150 lat?
Jak to wszystko się zaczęło?
Historia jeansu sięga siedemnastowiecznej Francji. To właśnie w Genui, a niedługo potem także i w Nimes zaczęto wytwarzać materiał, który obecnie nazywamy jeansem albo denimem. Z początku tkanina wykorzystywana była do produkcji spodni dla żeglarzy, jednak prawdziwą popularność przyniosła jej amerykańska gorączka złota. W tym czasie poszukiwano przede wszystkim odzieży, która będzie wygodna oraz wytrzymała. Idealną propozycją dla poszukiwaczy złota okazały się spodnie z jeansu produkowane przez Leviego Straussa, późniejszego twórcy marki Levi Strauss & Co, który swój projekt opatentował w 1873 roku. Od tego czasu jeansy, ze względu na swoją wytrzymałość, chętnie noszone były nie tylko przez poszukiwaczy złota, ale także robotników.
W latach 30. XX wieku jeansy wyruszyły na podbój Dzikiego Zachodu. Większość kowbojów z hollywoodzkich przebojów nosiła takie spodnie z denimu, co zaowocowało szybkim wzrostem popularności jeansów wśród społeczeństwa. W tym czasie powstają również pierwsze jeansy dla Pań.
Następne dekady upływały pod znakiem prawdziwego szału na spodnie z denimu. Do ich popularności skutecznie przyczyniały się takie gwiazdy jak Marlon Brando, Elvis Presley, Marilyn Monroe, a także James Dean. Rola tego ostatniego w filmie „Buntownik bez powodu” przyczyniła się do tego, że jeansy zaczęto postrzegać jako symbol buntu, co doprowadziło do tego, że wiele szkół i uniwersytetów zakazało noszenia ich podczas zajęć.
W latach 70., erze dzieci kwiatów, rozpoczęto produkcję jeansów z szerszymi nogawkami. Ten okres był również czasem coraz większej popularności różnego rodzaju naszywek oraz aplikacji, które miały uatrakcyjnić wygląd spodni. Natomiast w następnej dekadzie rozpoczęto produkcję także innych części garderoby z tego materiału.
Jeansy obecnie
Dziś jeansy to uniwersalna propozycja, którą bez przeszkód możemy nosić praktycznie w każdej sytuacji. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości obróbki, w tym uszlachetnianiu i antykowaniu wyrobów jeansowych oraz wybielaniu oraz farbowaniu denimu, bez problemu znajdziemy spodnie, które nie tylko będą wygodne i wytrzymałe, ale przede wszystkim swoim designem będą odpowiadać naszym potrzebom.