Na czym polega pranie enzymatyczne?
Enzymy są wielocząterczkowymi katalizatorami występującymi w naturze. Możemy je odnaleźć w każdym organizmie żywym – począwszy od wirusów, a na ludziach kończąc. Ich zadanie polega na przyspieszaniu zachodzenia różnych reakcji chemicznych. Większość reakcji chemicznych we wszystkich organizmach żywych zachodzi właśnie przy współudziale enzymów, bez nich nasze organizmy nie byłyby wystarczająco wydajne, a normalne funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Wiele używanych przez nas na co dzień leków działa na zasadzie obniżenia (a nawet zatrzymania) aktywności enzymów, są to tzw. inhibitory albo wręcz przeciwnie przyspieszenia ich działalności, są to tzw. aktywatory enzymatyczne.
Enzymy znane z naszych własnych organizmów są także wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Używa się ich między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także podczas prania enzymatycznego. Czym jest takie pranie i jakie są jego zalety? Dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Pranie enzymatyczne, czyli jakie?
Pranie enzymatyczne to specjalny rodzaj prania, do którego używa się proszków (biodetergentów) zawierających w swoim składzie wysokie stężenie środków piorących oraz enzymy. Ich dodatek sprawia, że wydajność i efektywność takich preparatów jest znacznie większa. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu proteazę, amylazę, lipazę albo celulazę. Dzięki tym enzymom można usunąć plamy pochodzenia białkowego, a także te powstałe na skutek działania skrobi i tłuszczu. Część biodetergentów służy do namaczania i prania wstępnego, a inne są stworzone z myślą o praniu zasadniczym.
Jakie są zalety prania enzymatycznego?
Wielkim atutem prania enzymatycznego jest niezwykła skuteczność w usuwaniu wszelkich zabrudzeń, nawet tych, które uchodzą za trudno spieralne (np. plamy z krwi i tłuszczu). Stosowanie takich środków piorących to czynność przyjazna dla naszego środowiska naturalnego, ponieważ są to preparaty biodegradowalne, a ich najefektywniejsze działanie zachodzi w niskiej temperaturze. Już 40°C wystarczy, aby pozbyć się uporczywych plam i zabrudzeń. Dzięki tak niskiej temperaturze pralka nie musi zbyt długo podgrzewać wody, co bezpośrednio wpływa na niższe zużycie energii elektrycznej.