Pokrywanie spodni żywicą. Czemu to służy?
Jeansy to najczęściej noszony rodzaj spodni praktycznie na całym świecie. Są wygodne, wytrzymałe i pasują do różnych stylizacji. Moda na odzież denimową zaczęła się wiele lat temu i nieprzerwanie trwa, nic też nie wróży jej rychłego zmierzchu. Jednocześnie na przestrzeni dekad spodnie jeansowe poddawane były wielu przeobrażeniom. Stosowano przy tym różnorodne procesy technologiczne. Chyba żaden inny rodzaj spodni nie był obiektem tylu “eksperymentów” tekstylnych. Szczególnie często wykorzystuje się technologie postarzania jeansu, wpisując się w aktualne trendy stylu vintage, a także rockowy czy boho chic.
W tym artykule skupimy się przede wszystkim na tematyce żywicowania spodni jeansowych. Pokrywanie spodni żywicą zapewnia wyjątkowe efekty, a sama technika wykorzystywana jest przez największych na świecie producentów odzieży denimowej. Wiąże się to oczywiście z ogromnym zainteresowaniem klientów ubraniami, które wizualnie prezentują się oryginalnie, zachowując przy tym wszystkie najważniejsze właściwości materiału.
Na czym polega żywicowanie spodni jeansowych?
Żywicowanie polega na pokrywaniu spodni żywicą – tak najprościej można opisać ten proces. W praktyce jednak technika ta wymaga nieco zaangażowania i precyzyjnego podejścia, aby w konsekwencji uzyskać oczekiwane, estetyczne efekty. Gotowe spodnie najpierw pokrywane są niewielką warstwą żywicy, a następnie w odpowiednich miejscach tworzy się zgniecenia i utrwala je w wysokich temperaturach. Najczęściej zgniecenia te powstają w pachwinach lub na kolanach. W miejscach ich występowania uzyskujemy na tkaninie efekt 3D. Dla walorów wizualnych bardzo ważne jest, aby efekt zużycia poprzez żywicowanie wyglądał jak najbardziej naturalnie.
W jakim celu stosuje się żywicowanie spodni?
Jak już zostało wspomniane, żywicowanie spodni to proces, który pozwala osiągnąć ciekawe rezultaty w ramach bardzo często wykonywanego postarzania odzieży. Marki odzieżowe poprzez postarzanie jeansów chcą podkreślić ich związek z nowoczesnością, a jednocześnie długą tradycją. W końcu kiedyś spodnie denimowe wykorzystywane były głównie przez robotników, a więc wszelkiego rodzaju mankamenty na tkaninach to coś, co wydaje się typowe na tego rodzaju odzieży.
Efekt żywicowania współgra zarówno z modnymi rurkami, spodniami typu baggy czy popularnymi boyfriendami, jak i klasycznymi fasonami. Co ciekawe, żywicowanie może być zastosowane również w przypadku jeansowych kurtek czy spódnic.