W jakim celu wykonywana jest dekatyzacja tkanin?
Dekatyzacja to proces, który polega na poddawaniu materiałów działaniu wysokich temperatur. W tym artykule podpowiemy, w jakim celu tkaniny są dekatyzowane, kiedy zalecana jest dekatyzacja i jak przebiegają czynności związane z tym procesem.
Dekatyzacja tkanin w praktyce
Dekatyzacja polega na poddawaniu tkanin działaniu gorącej wody lub pary wodnej (ok. 60°C), aby włókna się skurczyły w kontrolowanych warunkach i ustabilizowały. W ten sposób materiał jest odpowiednio przygotowywany przed szyciem, aby po stworzeniu ubrania nie doszło do zmian w strukturze tkaniny. Ma to na celu przede wszystkim uniknięcie zbiegania się tkaniny w okresie użytkowania. Dekatyzowaniu poddawane są wszystkie tkaniny zawierające włókna naturalne, czyli np. bawełna, len czy wiskoza.
Zaleca się, aby czynność tę wykonywać w temperaturze minimum takiej, w jakiej będą prane ubrania. Jednym z istotniejszych etapów dekatyzacji jest optymalne dostosowanie temperatury lub pary wodnej do rodzaju materiału. Inne parametry dotyczą tkanin wełnianych, inne wiskozy.
Dekatyzacja, czyli optymalne przygotowanie tkaniny do szycia
Dekatyzacja to najlepszy sposób, aby uniknąć w przyszłości problemów z tkaniną podczas szycia lub użytkowania gotowych już ubrań. W ten sposób można skutecznie uniknąć problemu kurczenia odzieży czy zmianie wymiarów materiału.
Proces dekatyzacji przeciwdziała nadmiernej kurczliwości tkanin, ale również pozwala usunąć z materiału różnorodne zanieczyszczenia, które powstają przy produkcji, magazynowaniu czy dystrybucji. A takich zanieczyszczeń może być całkiem sporo. Najczęściej są to resztki z farb i smarów z maszyn, kurz i pyły, ślady brudnych rąk itp. Oprócz tego pozbywamy się również nieprzyjemnych zapachów.
Dekatyzacja jest również jednym z najlepszych sposobów na przetestowanie tkaniny przed ostatecznym poddaniu jej obróbce. W ten sposób można sprawdzić jej wytrzymałość. Podczas procesu dekatyzacji tkanin sprawdzamy, czy materiał zachowuje swoją strukturę i nie farbuje. Dodatkowo usuwamy też nadmiar wierzchniej farby, dzięki czemu tkanina nie będzie farbować w przyszłości.