Wykorzystanie technologii natryskowej w koloryzacji tkanin
Koloryzacja tkanin ma na celu ich odświeżenie i odnowienie. Barwione tkaniny zyskują nowy wygląd i głębokie kolory. Co ciekawe, barwienie materiałów można wykonywać różnymi sposobami, a za każdym razem metodę farbowania należy dostosować do rodzaju materiału. Jedną z nich jest barwienie metodą natryskową. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wygląda metoda natryskowego barwienia tkanin i dlaczego warto ją stosować. Zachęcamy do lektury.
Na czym polega metoda natryskowego barwienia tkanin?
Barwienie tkanin doskonale sprawdza się w przypadku, gdy odzież jest wyblaknięta i straciła świeży wygląd. Jest wiele metod barwienia, które sprawdzają się w przypadku różnych materiałów. Jedną z nich jest metoda natryskowa, podczas której odzież pokrywa się barwnikiem przy użyciu specjalnych natryskiwaczy. Pistolety natryskowe, które farbują tkaninę, są wyposażone w specjalne sita, dzięki którym można dokładnie rozprowadzić barwnik. Kolejnym etapem natryskowego barwienia tkanin jest osuszanie oraz ostateczne pranie. Dzięki temu barwnik utrwala się na materiale i nie pozostawia resztek.
Jakie tkaniny można farbować metodą natryskową?
Farbowanie tkanin metodą natryskową sprawia, że uzyskane kolory są nasycone, a odzież jest pozbawiona przebarwień. Co więcej, natryskowa koloryzacja tkanin zapewnia kolorom wysoką trwałość i oporność na wyblaknięcie. Oznacza to, że barwiona odzież nie niszczy się podczas prania i podczas prasowania. Metodą natryskową można farbować każdy rodzaj tkaniny. Jednak najlepsze efekty pojawiają się podczas barwienia naturalnych tkanin, takich jak len, bawełna, czy wełna. Co ciekawe, koloryzacja natryskowa sprawdza się też podczas farbowania dzianiny, czy nawet mebli tapicerowanych.